Zajímavosti v okolí zámku


Hrady a zámky

Hrad Budyně nad Ohří
Hrad Házmburk
Hrad a zámek Skalka
Tvrz Brozany nad Ohří
Zámek Libochovice
Zámek Milešov (přístupný pouze park)
Zámek Ploskovice

Muzea a galerie

Automuzeum Terezín
Dílna ručního papíru Litoměřice
Galerie kraslic Libotenice
Galerie Ve dvoře Litoměřice
Hrad Litoměřice
Loutková galerie Litoměřice
Muzeum českého granátu Třebenice
Oblastní muzeum Litoměřice
Památník Terezín
Severočeská galerie výtvarného umění Litoměřice
Vesnické muzeum v Košticích

Drobné památky a zajímavosti


Humenský vrch

Pohled z Humenského vrchu na České středohoří

Humenský vrch (německy Hahnberg, také Humberk či Kohoutí vrch) při dálnici poblíž obce Keblice je čedičová vyvýšenina (246 m n. m.) s krásným výhledem na České středohoří, Lovosice a Litoměřice. V 17. století se ve zdejší panské hospodě, která stála při cestě z Prahy do Teplic, zastavil arcivévoda Maxmilián (pozdější císař Maxmilián I. Mexický), který tenkrát na Humberk vystoupil i s celým svým doprovodem.
Zřícenina zámečku Windsor

Zámeček Windsor

Windsor (lidově Větrák) - zřícenina původně větrného mlýna u dálnice, asi 2 km od Vrbičan. Mlýn holandského typu byl postaven před rokem 1833, kdy je poprvé zmiňován písemně. Mlynářem zde byl v roce 1843 Ignaz Bertoni. Mlýn míval jedno složení a mlelo se zde pro potřeby okolních obcí Siřejovice, Vrbičany a Keblice až do roku 1870, kdy jej poslední mlynář Kunze opustil a prodal průmyslníkům - bratrům Tschinkelovým z Lovosic. Noví majitelé nechali mlýn zrušit a budovu přestavět na novogotický lovecký zámeček v anglickém stylu.
Kaplička Panny Marie Einsiedelnské

Kaplička Panny Marie Einsiedelnské

Kaplička byla postavena ke cti rakouského polního maršála Radicattiho, který padl v bitvě u Lovosic, první bitvě Sedmileté války (30.9. - 1.10. 1756). V bitvě se střetlo rakouské vojsko (33.000 vojáků), vedené polním maršálem Maximilianem Ulissem von Brownem a pruské vojsko (28.000 vojáků), vedené pruským králem Fridrichem II. Vdova po generálu Radicattim pak nechala při silnici na Teplice, kde byl její muž raněn, roku 1764 postavit malou kapličku zasvěcenou Panně Marii Einsiedelnské.
Památník Josefa II.

Památník císaře Josefa II.

Památník na návštěvu císaře Josefa II., který se zde v roce 1766 zastavil, aby si prohlédl místo první bitvy Sedmileté války z roku 1756. Provázeli ho generálové Wied, Lacy a Laudon, od kterých si nechal vysvětlit průběh této bitvy. V roce 1768 zde město Lovosice postavilo památník, který zhotovil kamenický mistr Karel Butwitz z pískovce ve tvaru čtyřbokého jehlanu na vrcholu s dělovou koulí z pískovce. Na ní původně stál železný císařský orel. Památník se nachází při silnici z Lovosic do Lhotky.